Czy dźwięki mogą być kolorowe?  
   
Jak to jest, że ktoś słysząc dźwięk odczuwa jego kolor?
  Okazuje się, że są wśród nas osoby, które słuchając muzyki odbierają jednocześnie dodatkowe wrażenia w postaci zróżnicowanych kolorów:
- kojarzą z kolorami dźwięki o określonej wysokości,
- widzą kolory słysząc poszczególne tonacje,
- odbierają w kolorach brzmienia utworów albo instrumentów muzycznych itp.
Jest to niezwykła i bardzo cenna zdolność.
  Tak słyszeli kompozytorzy: Franciszek Liszt, Mikołaj Rimski-Korsakow, Aleksander Skriabin, Olivier Messiaen, György Ligeti i inni. Z polskich muzyków zdolność taką posiada np. kompozytorka, perkusistka, pedagog - Marta Ptaszyńska, a także pianista, pedagog, juror konkursów pianistycznych - prof. Andrzej Jasiński.
  Zdolność taka może oczywiście występować także u dzieci i młodzieży.
Oto jak kolorowo słyszy dwoje z nich:
Kasia (9 lat): „c” jest czerwone, „cis” - zielone, „d” - żółte, „dis” - niebieskie, „e” - białe itp.
Wojtek (12 lat): tonacja C-dur jest szara, G-dur - żółta, D-dur - czerwona, A-dur - zielona itd.
Jak to działa?
  Zdolność ta polega na odbieraniu jednego bodźca (np. dźwięku) przez dwa zmysły jednocześnie i nosi nazwę synestezji. Naukowcy zajmują się nią od ponad 200 lat. Nie poznano dotychczas przyczyn ani mechanizmów jej występowania. Wiadomo, że każdy kto jest nią obdarzony ma swój unikalny zestaw skojarzeń i że są one niezmienne przez całe życie.
  Synestezja występuje w wielu rozmaitych odmianach. Z kolorami mogą kojarzyć się dźwięki, ale też cyfry, litery, a także całe słowa np. imiona, nazwy dni tygodnia albo miesięcy itp.
Do czego może być przydatne kolorowe słyszenie?
  Jeżeli np. dla kogoś „c” jest białe, e” - fioletowe, a g” - czerwone, to dla tej osoby tak będzie już zawsze. Ten ktoś może być pewien, że jeżeli usłyszany dźwięk jest biały, to jest to c”, jeżeli fioletowy, to e” itd.
  Ten ktoś zawsze będzie wiedział co słyszy - jak przy słuchu absolutnym - bez wątpliwości i bez potrzeby podawania dźwięku wzorcowego. Dla kogoś zajmującego się muzyką może to być wspaniałe ułatwienie. Wystarczy poznać swój alfabet kolorów i zacząć z niego korzystać.
Jak często występuje synestezja?
  Niektóre źródła podają, że zdolności takie ma ok. 4% populacji, inne twierdzą, że mniej, bo tylko jedna na 500 czy nawet na 2000 osób. To bardzo duże rozbieżności.
  Z pewnością taki talent występuje częściej niż wynikałoby to ze statystyk. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wiele osób nie rozmawia o tym ani z nauczycielami, ani z kolegami, ani nawet z rodziną. Uważają, że jest to coś całkiem zwyczajnego, że tak mają wszyscy”.
A czy Ty też masz takie lub podobne zdolności?
   
 
   
  Sponsorowane przez: Vinella